پلاک بین المللی (ترانزیت)

چگونه کاپوتاژ خودرو انجام دهیم؟

حتما برای شما یا آشنایانتان پیش آمده که بخواهید با ماشین شخصی، به خارج از کشور سفر کنید. در این جور مواقع شما به کلماتی مانند کاپوتاژ، پلاک ترانزیت، و گواهینامه بین المللی برخورد کرده اید. ما در این نوشته قصد داریم برای آشنایی با روند خروج خودرو شخصی از مرزهای ایران، همراه شما باشیم:

برای این که بتوانید در خارج از مرزهای ایران رانندگی کنید شما باید در مرحله اول به اداره گمرک شهری که در آن سکونت دارید مراجعه کرده و برگه کاپوتاژ را دریافت کنید. سپس در مرحله دوم باید به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در تهران یا در ستادهای مستقر در مراکز استان ها مراجعه کنید تا پلاک ترانزیت خودرو، دفترچه ماشین بین المللی، گواهینامه بین المللی، کارت عضویت، و برچسب IR را دریافت کرده و با خیال راحت بتوانید از مرز خارج شوید.

مرحله اول: مجوز خروج یا کاپوتاژ

کاپوتاژ یا به تلفظ صحیح تر، کابوتاژ (Cabotage)، در لغت به معنای حمل کالا از یک نقطه مرزی در یک کشور به نقطه مرزی در کشور دیگر از طریق دریا یا رودخانه است؛ اما اصطلاحا به مجوز حمل و نقل هر نوع کالا از یک کشور به کشور دیگر گفته می شود. هنگامی که اعلام می شود شما برای این که بتوانید با ماشین شخصی خود از مرز خارج شوید، باید خودروتان را کاپوتاژ کنید به این معنی است که خودرو به عنوان کالایی در نظر گرفته شده که شما می خواهید آن را از مرز خارج کرده و به کشور دیگری ببرید.

شما اگر بخواهید با ماشین شخصی از مرز خارج شوید ابتدا باید به ادارات گمرک مراجعه کنید و برگه کاپوتاژ را بگیرید. برای این کار اگر در تهران هستید باید به آدرس: کیلومتر 10 جاده قدیم کرج روبروی شهرک دریا بلوار شهید سامانی، اداره گمرک غرب تهران و اگر در شهرستان ها هستید به ادراه گمرک همان ناحیه مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز جهت مراجعه به اداره گمرک برای دریافت مجوز خروج یا کاپوتاژ

  1.    سند مالکیت خودرو
  2.    برگه سبز خودرو
  3.    کارت خودرو
  4.    کارت ملی و شناسنامه

مرحله دوم: مراجعه به نمایندگی کانون جهانگردی( سامیز گشت)

پس از گرفتن برگه کاپوتاژ خودرو باید این برگه را به همراه مدارک مورد نیاز به شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری سامیز گشت نماینده رسمی (کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران )ببرید تا جهت صدور پلاک بین المللی اقدام شود.

مدارک مورد نیاز برای مراجعه به نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیل رانی (سامیز گشت)

  1. اصل پروانه خروج موقت معتبر (برگه کاپوتاژ) صادر شده توسط يكي از گمركات كشور
  2. اصل یا تصویر گذرنامه معتبر
  3. اصل یا تصویر سند مالکیت خودرو
  4. دارا بودن گواهینامه رانندگی بین المللی معتبر صادرشده توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران
  5. تكميل فرم هاي درخواست